top of page

Čistotnosť

Mnohým z vás príde táto stránka možno absurdná, veď kto by sa predsa o seba nevedel starať ? No naprieč mojím skúsenostiam, som sa stretla s rôznymi individuami, a preto som sa rozhodla venovať čas aj hygiene a čistotnosti. Je múdre si uvedomiť, že si už dospelý človek, ktorý by mal dbať o svoje telo, ak nie kvôli sebe, tak aspoň kvôli okoliu.

  • Čistenie zubov

Výsledkom správnej ústnej hygieny majú byť zdravé zuby a zdravé ďasná. Práve zubný kaz či zápal a krvácanie ďasiennás najčastejšie privedú k zubnému lekárovi. Obe tieto ochorenia sú spôsobené povlakom, obsahujúcim baktérie, ktorý po nedostatočnom či nedokonalom čistení pretrváva dlhodobo na zuboch a na rozhraní zubov a ďasien. Cieľom ústnej hygieny je preto dokonalé odstránenie zvyškov potravy a povlaku

Technika 

  • Držte kefku pod uhlom 45 stupňov proti ďasnám. Jedna polovica štetín sa dotýka ďasien, druhá polovica zubov

  • Veďte ju pomaly po oblúku hornej čeľuste odpredu dozadu, tlačte ňou na zuby len veľmi jemne a robte krúživé pohyby. Rovnakým spôsobom vyčistite druhú stranu oblúka.

  • Presuňte sa na dolný rad zubov. Kefku ťahajte od ďasien k vrcholu zubov. Tento pohyb zaručí najlepšie odstránenie povlaku a baktérií zo zubov. Rovnako vyčistite aj opačnú stanu.

  • Nezabúdajte ani na predné horné vnútorné plochy. Čistia sa ťažšie, treba na to veľa trpezlivosti a cviku.

  • Dajte si záležať na stoličkách, vyčistite si ich zo všetkých strán a presuňte sa na dolné vnútorné plochy.

  • Dĺžka čistenia zubov nerozhoduje, dôležité je to, ako si ich čistíme. Ak si zuby čistíte dva razy denne, treba to urobiť poriadne, teda mať správnu techniku.

  • Pod správnou technikou sa rozumie: jemné krúživé pohyby, ktoré smerujú od ďasien k zubom, počas ktorých sa hlavička kefky pohybuje nielen po zuboch, ale aj v oblasti, kde sa stretávajú zuby a ďasná, dokážu odstrániť plak z povrchu zubov aj z oblasti ďasien.

  • Sprchovanie

Ľudia s mastnejšou pokožkou alebo s vyváženým pH zvládnu v extrémnych horúčavách aj dve sprchy denne, zatiaľ čo so suchou kožou by mali zostať iba pri jednej sprche za deň. V opačnom prípade by časté sprchovanie mohlo spôsobiť dlhodobé škody ako vznik ekzémov a intenzívnu suchosť. Ak si to situácia vyžaduje, dajte si druhú sprchu iba bez sprchového gélu, krátku a osviežujúcu. Hodnota pH našej pokožky je okolo päť – teda ľahko kyslé prostredie. „Očistná” sprcha, tak ako ju zvykne praktizovať každý civilizovaný človek, nás síce zbaví špiny, potu a zápachu, navyše však neutralizuje kyslý film na povrchu, ktorý pokožku ochraňuje.

Voda by mala mať 32 až 38 stupňov. Tu platí pravidlo, čím je teplejšia, tým viac pokožku vysušuje. Odborníci tvrdia, že vlažná a krátka sprcha je najideálnejšia. Dlhší pobyt v sprche až desaťnásobne zvýši priepustnosť pokožky a oslabí tak jej ochrannú bariéru. Preto platí: krémovať, krémovať a krémovať! 

Pokiaľ zvyknete v sprche použiť šampón na vlasy aj na umytie celého tela, tak spozornite: šampóny obsahujú odmasťovacie a čistiace tenzidy, ktoré sú intenzívnejšie ako zložky v sprchovacích géloch a tak pokožku viac vysušujú. Určite sa neumývajte mydlom. Na tom sa zhodnú všetci kožní lekári. Jeho silne alkalické vlastnosti sú extra záťažou pre pokožku. Siahnite po sprchovom gély. Ideálne sú s 5,5 hodnotou pH a obsahom ošetrujúcich zložiek. 

© 2016 Sonya Mal wix.com

bottom of page